Løkken Kunstfestival

 

19. - 21. april,  alle dage åben kl. 10 - 17 (påsken)plakat kunstfestival 2019 ny
 
Løkken Kunstfestival 2019 
Link til Kunstfestivalens Facebook side, omtale af kunstnere og aktiviteter. 
En fejring af Kulturhus Løkken´s 10 års jubilæum.
Kulturhus Løkken, hele skolen og bibliotek samt Løkken sognegård vil summe af liv, musik, foredrag, aktiviteter for børn og voksne og fantastisk kunst i 3 dage i påsken samt forhåbentlig Løkken By-mur projekt! 
 

Udstillere: Jens Sørensen, Ulla Viborg, Jane Mikolajewisc, Lars K. Hansen, Mogens Normann Andersen, Anne Fonnesbech, Lise Vestergaard, Claus Hassing, Jørgen Ussing, Maria Jensen, Allan Sørensen, Anna Zadros, Karen Riis, Birgitte Weiergang, Cathrine Collart, Karen Haagen, Lars Holm Jakobsen, Bente Rytler, Kirsten Andreasen, Anette Guiti, Annette Ulbrichsen, Anni Duch, Nils Johannsen, Lene Maria Søndermølle, Sidsel Brix, Jon Risdahl, Dorte Friis, Lena Brammer Klokmose, Susanne Kjær, Kirsten Helledie, Thomas Bjerre Olesen, Aksel Tang, Malene Kyed, Ole Madsen med Poul Anker Bech litografier, Malegruppe 9480, Børglum Kunstbibliotek, Løkken Billedsamling/Museumsforening

Udendørs skulpturer: Jakob Brandborg og Aksel Tang

Musikere: Jesper Theis  og Olav Gudnasson, Peter Lemberg og Lourdes Rubio, Jens Fisker, Kjeld Peternes og  Jazz Sørwis, Villads og Valdemar.

Foredragsholdere: Lars Kristian Hansen, John Kristensen, Ole Sørensen, Lena Brammer Klokmose, Lise Vestergaard, Elisabeth Nørkjær, Jørgen Ussing, Maria Jensen, Claus Hassing, Jon Risdahl, Line Elvien og Jane Mikolajewizc.

Løkken Kunstfestival Program
Fredag 19/4
AULA:
Kl 10:30               Fernisering : Velkomst ved Formand for KHL Jonna Liv Jensen og Borgmester Arne Boelt .
                           Claus Hassing- Bryan Adams tribute/ artist afslutter ferniseringen med et par numre.
Kl 11:00              Lise Vestergaard præsenterer udstillingen Plastic Change. Se link her.
Kl 12:00 - 13:30  Jesper Theis og Olav Gudnason spiller gedigen Sydstatsblues. Se link her.
1 SAL:
Kl 11:00 - 12:00 Croquis med Jane Mikolajewisc "Gengiv menneske kroppen"
Kl 12:00 - 13:30 Workshop med Lise Vestergaard for børn og voksne i udarbejdelse af ideoplæg til Løkken By-mur.
Kl 14:00 - 15:00 John Kristensen : ”Rubjerg Knude fyrs historie- som en maler har set og skildret det” Se link her.
Kl 15:00 - 17:00 Lise Vestergaard og Elisabeth Nørkjær : ”Filifytten en børnebog oplæsning og tegneworkshop”
Børnekunstrum :
Kl 10:00 - 17:00 Påskeægs-jagt. Find mandala billederne af Thomas Bjerre Olesen. Se link her.
Kl 11:00 - 12:00 Maria Jensen: ”Kreativ tegne- og lytteflows workshop for børn og forældre” Se link her.
Kl 13:30 - 17:00 Fri kunstleg og Fritegning på muroplæg for børn og voksne
 
Sognegården:
Kl 10:00 - 17:00 (fredag+lørdag+søndag) Lav din egen smykkekunst for børn. Se link her.
 
Lørdag den 20/4
Sognegården:
Kl 12:00 - 12:45 Jazz stund med musiker Jens Fisker. Se link her.
Aula:
Kl 15:00 - 16:30 Peter Christian Lemberg og Lourdes Rubio. Klassisk/ Flaminco koncert. Se link her.
1 sal:
Kl 10:00 - 11:00 Jon Risdahl ” En guldsmeds viden” Se link her.
Kl 12:00 - 13:00 Jørgen Ussing ”Min akvarelverden” Se link her.
Kl 13:00 - 14:00 Claus Hassing - fotoforedrag om Uganda
Kl 14:00 - 15:00 Maria Jensen ”Lær at være i et kreativt flow”
Kl 15:00 - 16:00 Line Elvien " Styrk din livsproces med kunstterapi" Se link her.
Børnekunstrum:
Kl 10:00 - 17:00 Påskeægs-jagt. Find mandala billederne af Thomas Bjerre Olesen. Se link her.
Kl 10:00 - 17:00 Fri kunstleg og workshop på muroplæg for børn og voksne.
Kl 14:00 - 16:00 Jørgen Ussing Akvarel og tegning i børnehøjde. Se link her.
Søndag den 21/4:
AULA:
Kl 10:00 - 10:20 Optakt med Villads og Valdemar, violin virtuoser. Se link her.
Kl 11:30 - 13:00 Nordjysk Jazz Sørwis. Se link her.
 
1 sal:
Kl 10:00 - 10:30 Ole Madsen. Medbringer og holder foredrag om interessen og en samling af litografier af Poul Anker Bech. Se link her.
Kl 10:30 - 11:30 Lena Brammer Klokmose ”Mærk din kreativitet” for alle aldre. Se link her.
Kl 11:30 - 12:30 Lise Vestergaard: ”Når kreativitet er kilden til glæde”. Se link her.
Kl 13:00 - 13:30 Lars K Hansen ”Det ekspressive udtryk”. Se link her.
Børnekunstrum:
Kl 10:00 - 17:00 Påskeægs-jagt. Find mandala billederne af Thomas Bjerre Olesen. Se link her.
Kl 10:00 - 17:00 Fri kunstleg eller muroplæg for voksne og børn.
Kl 13:00 - 15:00 Lena Brammer Klokmose: ”Prøv Raku”. Skål 40 kr (udenfor gymnastiksal) Se link her.
Løkken Kirke:
Kl 14:00 Koncert i Løkken kirke med Villads og Valdemar (violin virtuoser fra Berlin) entre kr 100 i indgangen til sognegården eller på www.billetten.dk
 
Vi byder alle dage på :
Stor påskebuffet fra kl 1130-1400
Kaffebord fra kl 1430-1600
Løkken påske Bjesk, cafe med småretter og iskolde fadøl fra Løkken Bryghus. 
Der kan ikke reserveres pladser.
Gratis parkering og handicap indgang af Studievej 10. Rygning forbudt på skolens område.
 
 
 
 KØB dit katalog og din A3 plakat inden påskens festligheder hos Huset Banasik, Galleri Friis, Løkken Turistbureau, Løkken sognegård eller Super Brugsen Løkken.
Du kan også reservere din plads og (dit katalog )til foredragene på billetten.dk
 kunstfestival katalog og plakat